Dacă ești ca noi și nu prea știi chestii despre Georgia, aici este locul unde trebuie să ajungi ca să îți dai seama că au foarte multe lucruri de spus din punct de vedere culinar și toate trebuie ascultate.
În schimb, dacă știi foarte multe lucruri despre Georgia, ai fost în Georgia, ești din Georgia sau ai adoptat un câine din Georgia, ăsta e locul unde trebuie să mergi de acum încolo să mănânci în fiecare duminică.

Odată intrați, am fost întâmpinați de mulți angajați simpatici care nu știau deloc română și foarte puțină engleză.
Noroc că știau foarte bine georgiană.
Focul deshidratării a fost stins cu o limonadă georgiană de tarhon – Natakhtari, pe numele ei de botez.

La prima vedere arată toxic, iar gustul seamănă cu dropsurile alea verzi cu eucalipt și mentă pe care te obliga bunică-ta să le mănânci când erai mic.
Totuși, când intri în el, o să vezi că nu este așa rău, ba chiar e posibil să pleci și cu câteva sticle acasă.
Râdem, glumim, dar e genul de suc pe care ori îl adori, ori îl urăști – nouă ne-a cam plăcut, deci merită încercat.
Runda 1 – Khinkali cu miel
pungutza cu două chiftele
Este un balon din cocă, fiert la aburi, care e plin de zeamă și o bilă de carne de miel, tocată și super zemoasă.
Zeama din interior are gust de supă de pui și o să te mozolești puternic pentru că trebuie să o iei cu mânuța, dar nu o sa îți pară rău pentru ca este gustoasă.
Carnea din interior ți se topește în gură și nu are deloc gust de miel, este foarte plăcut condimentată și inundată de legume.
Cei trei mușchetari trebuie atacați rapid cât sunt calzi, că după devin tupeiști.
Porția este mult mai mare decât te-ai aștepta, dar ăsta nu e decât un lucru bun – pentru că o să te bucuri de fiecare îmbucătură.
Nota: 10/10
Runda 2 – Dolma – vită & porc
muniția georgiană
Adică sarmale în frunze de viță de vie, cu cantitățile inversate. Un fel de rulou de frunză de viță de vie cu puțină carne de sarma la interior.
Dimensiunea este iarăși o chestie nemaiîntâlnită pentru că, dacă ești înfometat, poți chiar să le mănânci cu lingura ca pe cereale.
La fel ca o sarma bună, ești invitat să le mănânci unse cu niște iaurt.
Este mâncarea perfectă pentru cei care vor să devină vegetarieni și nu știu cum să înceapă.
Gustul este bun și experiența este una plăcută, nu știm dacă ne-am întoarce intenționat la ele, dar nici nu a fost o alegere regretată.
Nota: 9.5/10
Runda 3 – Khachapuri lobiani
pâine cu fasole
Un fel de pită umplută cu fasole și puține legume tocate mărunt.
Pita ca pâine e bună, cu toate că avea zone generoase de cocă necoaptă.
În mare, a fost un fel de mâncare cam uscăcios și sec. Probabil că varianta cu carne ar fi intrat mai bine dacă se îmbiba pâinica cu niște sos de purcel sau vițică.
Ar fi intrat mai bine cu niște smântână, sau altceva care să o facă să alunece mai ușor.
Mare atenție că vine la pachet cu niște popsuri pe downpipe chiar și după câteva mușcături.
Cu siguranță de la categoria ei sunt alte opțiuni mult mai gustoase.
Nota: 5/10

Per total, e un spot bun în care o să ne mai întoarcem pentru că, pe lângă că mâncarea georgiană e extrem de bună, atmosfera a fost una foarte plăcută cu toate că locul arată de parcă iei masa în castelu’ Peleș.
Credem că mulți după ce o sa mănânce aici o să fie curioși cât costă un bilet de avion până în Tbilisi ca să încingă o excursie de weekend.





























