Weekend-ul ăsta s-a întâmplat ceva ce, chiar dacă a mai existat în București, noi n-am mai văzut până acum: un festival de 3 zile, sprijinit de Primăria Sectorului 6, la care s-au combinat graffiti, skate, hip-hop și muzică electronică în cel mai frumos fel.
Totul a fost construit în jurul ideii de a reda viață pasajului feroviar dezafectat de la Lujerului, pentru care Whyx a invitat 150 dintre cei mai tari grafferi din toată țara (și câțiva din afară între ei) și le-a dat fiecăruia câte un spațiu de-a lungul pasajului pe care să-și facă talentul.
La capătul pasajului, Ivan, the rave van a venit cu un soundsystem care arăta mai mult ca un OZN, iar echipa de la Trails a chemat o mulțime de DJ tari care au umplut tunelul și întregul parc din jur cu sunet pe parcursul weekendului.
La finalul fiecărei seri, după ce se oprea lumea din șpreiat, tot în același capăt de pasaj, s-au ținut și concerte de hip-hop underground cu toată lumea de la Macanache la Bocaseca și Norzeatic, printre mulți alți artiști.
Deasupra pasajului, în skatepark, Etaj Shop împreună cu Crăci.mvmt au organizat un Game of SKATE de 2v2 la piramidă cu colț și apoi câteva secțiuni de Best Trick în park-ul de acolo, care a fost unul din cele mai tari contest-uri la care am fost tot anul.
Și aici au fost super multe highlight-uri și mai mulți skateri decât putem să listăm, dar mai degrabă decât să vă plictisim cu cuvinte, uitați-vă printre pozele și video-urile pe care le-am primit și preluat de la cei tagați pe acolo, ca să vă faceți o idee despre ce ați fi putut să vedeți pe acolo.




























