Cu mult înainte de vremea emisiunilor ca Las Fierbinți sau IUmor, Dan Sava, Mugur Mihăescu și Radu Pietreanu au creat grupul Vacanţa Mare undeva în ‘88.
Inițial o trupă de 5 oameni care s-a micșorat rapid în 3, Vacanța Mare s-a lansat cu showuri prin tot felul de orașe – cel mai des vara la Mamaia – unde parodiau personaje și piese populare românești.
Ei au fost cam prima trupă mare de comedie din țară și una din cele mai de durată.
După 11 ani de spectacole și moartea tragică a lui Dan Sava într-un accident de mașină, Mugur și Radu au rămas singuri în trupă, dar au prins un contract cu ProTV și s-au apucat de emisiuni săptămânale, câteva din cele mai faimoase fiind Leana și Costel, Crapu și Menumorut și inconfundabilul Garcea – care a fost și înviat puțin în Haita De Acțiune mai devreme anul ăsta.
Odată cu succesul emisiunilor celor de la Vacanța Mare, au început să tot apară și alte emisiuni similare de comedie ca Trăsniții, care parodia viața zilnică a tuturor de la vecinii enervanți din scara de bloc la soldați și polițiști corupți – asta era pe vremea când încă se scăpa din orice amendă cu o șpagă micuță.
Trăsniții au bătut chiar și recordul mondial de cel mai lung sitcom care a rulat vreodată, pe care îl avea The Simpsons, ca să înțelegeți cât de îndrăgit era și cât de mulți oameni se uitau.
Perioada asta ar putea fi categorizată chiar ca fiind epoca de aur a comediei de la TV.
Pe lângă emisiunile menționate, tot pe atunci erau și apăreau și cele mai bune episoade din Cronica Cârcotașilor, pe când Huidu și Găinușă erau încă frați și luau la mișto toată țara și beau whiskey live cu Băsescu.
Caterinca n-avea cum să rămână doar pe TV pentru mult timp.
În paralel cu emisiunile de care am scris până acum, la Deko Cafe, îngropate în fum de țigară – pe vremea când încă se putea fuma înăuntru – se puneau bazele scenei de stand-up din țară.
Narcisa Sârboiu, Teo, Vio și Costel și chiar și Bobonete au pornit toți de pe aici, proprietarul clubului punând-o pe Narcisa să se ocupe de evenimente și ea transformând tot show-ul într-o trupă care făcea turnee prin țară.
A organizat turnee prin toată țara unde lumea putea intra moca. Așa, încetul cu încetul a reușit să dezvolte o cultură în jurul stand-upului.
În același timp, căuta și oameni noi prin seri de Open Mic, adică serile în care oricine are suficient tupeu poate să urce pe scenă și să zică glume pentru câteva minute.
Odată ce a început să le țină regulat au răsărit și nume ca Radu Isac, Toma și Micutzu.
Micutzu a crescut cel mai mult din grupa asta și a făcut și un crossover de super mare succes în TV și film, apărând întâi la În Puii Mei, apoi în Băieți de Oraș, iar mai nou ieșind în evidență și în filmele în care a mai apărut.
Ar mai fi multe emisiuni de menționat atunci când vorbim de comedie în televiziune, dar cea cu care suntem probabil toți cei mai familiari e iUmor.
Aici a apărut toată lumea de la Silviu Gherman la Bia Khalifa și au avut loc multe momente memorabile, până și un crossover cu trapul românesc cu ajutorul lui Sorin Pârcălab.
După ce a intrat pe scenă pe piesa Bob a lui Sapte și a povestit despre pastilați, oamenii s-au și cunoscut cumva și Pârcălab a a ajuns în clipul de la piesa lui Sapte cu Oscar, 3Z3N, unde a jucat rolul unui șef de corporație care-i ceartă pe supernOva, Birkin, Alex și Tugay.
Deși am trecut deja prin multe, nu avem cum să vorbim despre comedie – și mai ales despre stand-up – fără să menționăm măcar în trecere una dintre cele mai populare ramuri ale ei, adică roastul.
Pentru cine nu știe ce e aia, e ca momentele alea la școală când stați toți și râdeți de unul din grup, doar că aici lumea vine de bună voie să se facă mișto de ei pe față.
Formatul e caterincă rău. Invitatul – gen, Alex Velea, care a luat parte la unul din roasturile noastre preferate – stă pe un tron în mijlocul scenei în timp ce o armată de comici își așteaptă rândul să-l ia la mișto.
Ele sunt făcute cu suflet, se râde tare, iar la final de multe ori banii strânși din eveniment se dau la caritate.
Scena de comedie e extrem de diversă în ziua de azi. Numărul de comedianți de succes a crescut enorm în ultimii 10 ani, și la fel și numărul de spectacole pe care le țin prin țară.
Unii din comici fac de-a dreptul turnee unde își selectează câteva orașe și pleacă în drumeție cu anturajul să facă toată România să râdă.
Dacă vrei și tu să vezi puțin care e treaba nu există loc mai bun să faci asta decât la localuri ca The Fool, Club 99 sau Comics Club unde sunt tot mai multe persoane care apar și ne bagă-n spume.
În același timp, dacă-ți place să râzi doar singur cu ecranul acasă nu te judecă nimeni. Intră pe oricare din link-urile pe care le-am lăsat prin articol cu încredere și garantăm că o să ai o Marți seară puțin mai plăcută.




















